Isten dicséretében bővelkedhettek május utolsó hétvégéjén a Budapestre látogatók: a XVI. Református Zenei Fesztiválon nemcsak az embereket elválasztó határok mosódtak el, hanem a profán terek is szakralizálódtak.
Isten dicséretében bővelkedhettek május utolsó hétvégéjén a Budapestre látogatók: a XVI. Református Zenei Fesztiválon nemcsak az embereket elválasztó határok mosódtak el, hanem a profán terek is szakralizálódtak.
Tizenhatodik alkalommal rendezik meg a Református Zenei Fesztivált a fővárosban. A május 24-én pénteken kezdődő háromnapos eseménysorozat több helyszínen zajlik, a központ idén is a Bakáts téren lesz.
Tizenhatodik alkalommal rendezik meg a Református Zenei Fesztivált a fővárosban. A május 24-én pénteken kezdődő háromnapos eseménysorozat több helyszínen zajlik, a központ idén is a Bakáts téren lesz.
Bár a Múzeumkert felújítási munkálatai miatt az ötszáz fős fesztiválkórus hagyományos fellépése elmaradt, azért így is nagyon gazdag programmal várta látogatóit a XV. Református Zenei Fesztivál május 24. és 27. között a Ferencvárosban. Összeállításunk a vasárnapi nap képeiből.
A Református Zenei Fesztiválra érkező énekkarok május 26-án, szombat délelőtt mutatkoznak be a Köztelek utcai Ádám Jenő Zeneiskolában, ahol a készülő énekeskönyv új énekeit is együtt énekelhetjük velük.
Az idei Református Zenei Fesztivál kiemelt vendége Michael Harris edinburghi orgonaművész, aki május 24-én, csütörtökön 18 órától a Hold utcai református templomban barokk műveket játszik, másnap pedig a késő esti zenés áhítaton ad koncertet a Kálvin téri református templomban.
Fizikailag fárasztó, mégsem merülnek ki. A református énekkincset kívánják bemutatni, egyben misszionálni szeretnének a Református Zenei Fesztivállal, amelyet idén május 24–27. között tartanak Budapesten a Ráday utcában és a Bakáts téren. A fesztiválról és a Református énekek Müpa-beli koncertjéről beszélgettünk Böszörményi Gergely főszervezővel.
Tizenötödszörre hangzottak fel református énekeink a budapesti Művészetek Palotájában július 2-án. A Kárpát-medencei egyesített kórusban idén – délvidéki, kárpátaljai, felvidéki és partiumi kórustagokkal együtt – tizenöt énekkar tagjai énekeltek.
De hiszen akkor mi unokatestvérek vagyunk! – ugrott fel egy asszony a szélső padsorból, miután a bemutatkozáskor egy középkorú szakállas férfi a szüleiről mesélt a terem túloldalán. A két ember korábban még soha nem látta egymást, bár tudtak a másik létezéséről. Mindez a Református Zenei Fesztivál egyik rendezvényén, az országos papgyerek-találkozón történt. Számos megható találkozás tanúi lehettek, akik ellátogattak május utolsó hétvégéjén a budapesti Bakáts térre és környékére, ahol nemcsak a minőségi zene, a kultúra, a közös éneklés, hanem az összetartozás, a „magyarnak lenni jó" semmivel sem összehasonlítható érzése is megérinthette a résztvevőket.
„Ennek a fesztiválnak – most már tizenkét esztendeje – az az elhívása, hogy elgondolkozzunk azon, tudjuk-e vállalni hitünket" – mondta Böszörményi Gergely főszervező a Református Zenei Fesztivál megnyitóján. Péntektől vasárnapig számos zenei, kulturális és hitéleti programmal várják a látogatókat Ferencvárosban a reformátusok.
A magyarországi református gyülekezetek száma meghaladja az ezerkétszázat. Ebből az adatból kiindulva, akár több ezer „papgyerek" élhet országszerte – mondta Böszörményi Gergely, aki május utolsó hétvégéjére álmodta meg az I. Országos Papgyerek Találkozót. A Református Zenei Fesztivál programjába illesztett rendezvényre korosztálytól függetlenül minden református lelkész leszármazottját várják a budapesti Lónyay Utcai Református Gimnáziumba.
„Az egység feladat, amelyben egymást szelídséggel, türelemmel, szeretettel és alázattal hordozzuk, kölcsönösen tiszteljük és támogatjuk. Az a feladhatatlan akarat és törekvés, hogy bármilyen viszály dúljon is körülöttünk, Krisztusra tekintve közös nevezőre kell jutnunk." – hangzott az igehirdetés vasárnap este a Kálvin téri református templomban.
Kiemelkedő zeneszerzőnk, Kodály Zoltán szavai talán sosem voltak ennyire aktuálisak: amikor a hétköznapok egyre inkább az egymástól való elszigetelődés és a szeretetlenség színterévé válnak, létezik egy nyelv, amely egyetemes, áldásos és közösségképző - pontosabban két ilyen „nyelv" létezik: a zene és a hit nyelve.
A Református Zenei Fesztivál nem csupán egy évente egyszer, nagy közösségben megélt vallási és művészi élmény, ennél sokkal több. Egység, közösség, összefogás, szeretet. Közösség, amely büszkén dicséri és hirdeti keresztyén értékeit; egység, amelyről időről-időre kiderül, hogy nagyobb, mint hinnénk. Evangélium, amely könnyedén túlénekelve az utcák zaját, fáklyákkal, de nélkülük is jelzőfény: Isten igéje él, nekünk pedig sóvá és világossággá kell lennünk, hogy ezt megmutassuk.
„Május 22. határnap volt a magyar reformátusság életében" – mondta Bölcskei Gusztáv püspök a Református Egység Fesztivált, a Református Zenei Fesztivált és a Szeretethidat beharangozó budapesti sajtótájékoztatón.