A családi szerepek, a családon belüli élet tanulható és tanítható. Egy ideje egyetemi szinten is foglalkoznak a kérdéssel a Károli Gáspár Református Egyetemen, de márciustól ezer, a gyermekek nevelésében részt vevő szakember ingyenesen sajátíthatja el, hogyan érdemes a különböző korú gyermekekkel erről beszélgetni. Mert érdemes velük együtt gondolkodni a családjukban elfoglalt helyükről, az egymással való kommunikálásukról és arról, hogyan tudna jobban, békességesebben, örömtelibben működni egy család. Komlósi Piroska pszichológus, egyetemi docens mesélt a továbbképzés előkészületeiről és a folytatásról.
A nagycsalád apa, anya, testvérek, nagyapák és nagymamák, nagynénik és nagybácsik, unokatestvérek izgalmas kavalkádja. De van-e még létjogosultsága — a 21. századi nukleáris családmodell térhódításakor — több generáció együtt élésének? Tudjuk, hogy sokszor viharvert családi életünk egy komplex viszonyrendszer, melyben nem könnyű eligazodnunk. Ebben segített Komlósi Piroska családterapeuta cikksorozatunk záró részében.
Szülővé válni az élet egyik legnagyobb kalandja, gyermekünk pedig talán a legértékesebb örökség, amit magunk után hagyunk. Ezért is olyan fájdalmas, ha mégsem adatik meg a gyermekáldás, vagy ha éppen a szülők viselkedése miatt szenvednek a gyerekek. Komlósi Piroska családterapeutával a családról szóló cikksorozatunk harmadik részében a gyermektelenség és a válás témáit jártuk körbe, miközben arról sem feledkeztünk el, hogy családi életünk alapja és kiindulópontja mi magunk vagyunk.
A gyermekáldás az emberi élet legszebb csodája, két ember szövetségének beteljesedése, Isten ajándéka. Azonban amikor a házasság jól működő kétszemélyes rendszerébe megérkezik egy csöppség, a korábbi napi rutin alapjaiban borul fel. Hogyan állhatunk helyt ebben az új és ismeretlen helyzetben? Miként őrizzük meg a házasság intimitását? Hogyan osszuk be az erőnket? Mi a receptje az „elég jó" szülőségnek? A családok évében Komlósi Piroska klinikai szakpszichológussal, családterapeutával kutatjuk tovább a boldog család titkát.
Sodrásban van-e a házasságom? Mi és meddig sodor még? Hova sodródtam? Kivel sodródom? Mi segít talpon maradni a sodródásban? Csupa olyan kérdés, amit ritkán teszünk fel nyíltan önmagunknak. Az idei Házasság hete témájáról Komlósi Piroska klinikai szakpszichológussal, családterapeutával beszélgettünk, aki a bizalom, az őszinteség és a kölcsönösség fontosságára hívta fel a figyelmünk.
Hogyan hangolható össze a pszichológia, a pszichoterápiás munka és a hit? Ez lenne a feladata a hamarosan megalakuló Protestáns Pszichológusok Baráti Körének (PPBK). A baráti kör első tanácskozását november 18-án, délután öt órától tartják a Bethesda Gyermekkórház ebédlőjében (Bp., XVI., Bethesda u. 3.). A célkitűzésekről Komlósi Piroska pszichológust kérdeztük.
A lelkipásztorok hiába támaszkodhatnak hitükre családi kríziseik kezelésekor is, mintaszerepük, az elvárások miatt rájuk nehezedő, már-már elviselhetetlen nyomás okán jóval nehezebb helyzetben vannak, mint a házas világiak – állítja Dr. Komlósi Piroska szakpszichológus, családterapeuta. A problémák azonban ugyanazok, a házas férfi és, sajnos, a házas lelkész sem tabu manapság a párkereső nők számára – a lelkészeknél így legtöbbször egy harmadik megjelenése vezet a váláshoz.