„A Krisztusban megélt életet szeretnénk megmutatni intézményünkön keresztül a városban, a régióban és szerte Felvidéken” – foglalja össze a Csillagház célját Molnár Sándor, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház zsinati tanácsosa. A felvidéki reformátusok másfél évvel ezelőtt átadott konferenciaközpontja egyszerre szálláshely, otthon és találkozási pont – utána jártunk, milyenek is a hétköznapok a rimaszombati épületben.
Szolgálatkészség, alázat, elhivatottság és tudni akarás – ezt várják a felvételizőktől a Selye János Egyetem Református Teológiai Karán. Révkomáromban már huszonöt éve képzik a felvidéki református lelkészeket – az évforduló alkalmából a kar vezetői kalauzolnak végig Szlovákia legkisebb egyetemének a határmenti városban elszórt helyszínein, valamint a felvidéki lelkészképzés állomásain.
Pár hete még nemzeti imádságunkat énekelve, együtt ünnepelhették március 15-ét a felvidéki magyarok, a közelmúltban azonban a Szlovák Nemzeti Tanács törvénymódosítása rázta meg a közvéleményt. Ennek nyomán május 15-től más ország állami himnuszát csak akkor játszhatják vagy énekelhetik Szlovákiában, ha jelen van az illető ország hivatalos küldöttsége. A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Zsinati Tanácsa szinte azonnal nyilatkozatban reagált a törvénymódosításra, melyhez csatlakozott a Magyar Református Egyház vezetőinek testülete, a Generális Konvent elnöksége is. A kialakult helyzetről és himnuszunkról Fazekas László felvidéki püspökkel beszélgettünk.
Alig fél év elteltével, a Gombaszögi Nyári Tábor július 17-i megnyitóján újra megszólalhattak a januárban leszerelt szútori harangok, melyeknek ezentúl a Szilicei-fennsík lábánál fekvő Sajó-völgy ad otthont. Az értékmentő akcióról Orosz Örs ötletgazdával, az idén 90 éves felvidéki magyar fesztivál főszervezőjével beszélgettünk.
„Ez az alkalom bizonyságtétel nyitottságunkról és értékeinkről, melyekre büszkék vagyunk és melyekhez ragaszkodunk. Ezekkel tudjuk színesebbé tenni a közelünkben lévők életét – de ezt nem egyedül tesszük, hanem az egész Kárpát-medence magyarságával együtt” – fogalmazott Fazekas László, a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház püspöke a június 22-23-i Kassa-ÉRT fesztivál kezdetén. A rendezvényre mi is ellátogattunk.
Felvidéken már hatvanezer ember – ötször többen, mint a Szlovákiából szükséges – írta alá a nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezést. György András somorjai református lelkész azt mondja, a közhangulat szkeptikus e témában, de a belpolitikai válság miatt adtak egy esélyt a kezdeményezésnek. Az Európai Parlamenttől azt kérik, ha majd írják a törvényt, teremtsenek olyan jogi környezetet az Európai Unióban, amely nemcsak a túlélést engedi, hanem fejlődésre és gyarapodásra is lehetőséget ad.
Utoljára szólaltak meg a felvidéki Szútor község református romtemplomának harangjai január 21-én. A tető nélküli, szétlopott templom legértékesebb darabjai voltak a harangok, félő volt, hogy – ahogy a templom más tárgyait is – ellopják ezeket is. Ezért döntöttek úgy, hogy leszerelik a toronyból a harangokat és Gombaszögön őrzik őket, ahol még akár istentiszteletre is hívogathatnak.
Hetven éve több mint száztíz családot telepítettek ki a felvidéki Negyedről a Csongrád megyei Csanádalbertire a csehszlovák–magyar lakosságcsere keretében. A felvidéki reformátusok gyülekezetet alapítottak a településen, majd imaházat alakítottak ki, amelyet a mai napig templomnak neveznek, emlékeztetve magukat a Negyeden hagyott, hatalmas templomukra.
A keresztyén és a magyar identitás, valamint a felvidéki református intézményhálózat megerősödését reméli a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház az új óvodaprogramjától. A részletekről Géresi Róbert püspökhelyettest kérdeztük.
Átadták Ráday Pálnak a losonci városi temetőben található megújult kriptáját július 8-án. II. Rákóczi Ferenc titkárának végső nyughelyét a magyar kormány, a Dunamelléki Református Egyházkerület és Losonc város önkormányzata támogatásával újították fel.
Az egész Kárpát-medencéből több mint nyolcvan borász vett részt a BORUM – Kárpát-medencei református borászok versenyének és szakmai találkozóján, amelynek idén a felvidéki Vámosladány, Garamsalló és Léva adott otthont. A Magyar Református Szeretetszolgálat Egyháztáji Programja keretében március 3. és 5. között megszervezett eseményen mintegy százhúsz bormintát adtak le.
„Boldogok az irgalmasok, mert ők majd irgalomra találnak. A beneši törvények miatt meghurcolt komáromi magyarság emlékezetére állíttatta a Kecskés László Társaság és Komárom városa 2016-ban" – hirdeti az az emléktábla, amelyet szeptember 24-én ökumenikus istentisztelet keretén belül lepleztek le a Szent András templomban.
A Szlovákiai Református Keresztyén Egyház gyülekezeti tagjai egy éven belül 100 933 euró pénzadományt gyűjtöttek össze a Zsinat 2015 februárjában a Kárpátalján élő testvérek megsegítésére hirdetett felhívására. A Zsinat a komáromi székhelyű Diakóniai Központot bízta meg a gyűjtés megszervezésével és lebonyolításával, amely a kárpátaljaiak több programját és kérelmét is támogatta.
Híven őrzi a forradalom és szabadságharc egyik legvéresebb csatájának emlékét Nagysalló maroknyi magyarsága. A dicsőséges tavaszi hadjárat egyik felvidéki helyszínén egykori honvédeink mai utódaira bukkantunk.
Karácsony második napján – történetében először – református istentiszteletet közvetít a Szlovák Televízió.