„Áldás leszel” mottóval zajlott a 11. Szélrózsa Országos Evangélikus Ifjúsági Találkozó július végén a Mátra-Kemping Sástó területén. A fesztiválra idén is sok fiatal érkezett. A szervezők arra törekedtek, hogy a program a spiritualitás mellett a találkozásokról és a kulturális élményekről is szóljon, de a Szélrózsa középpontjában idén is a Krisztussal való találkozás állt.
Hidat kell építenünk a kötelezően választható hit- és erkölcstan és a nem kötelezően választható templom között.
Több mint 80 küldött, 23 európai országból vett részt Helsinkibe, az Európai Keresztyén Környezetvédelmi Hálózat (ECEN) 11. Nagygyűlésén, ahol egyházunkat Szűcs Boglárka ökogyülekezeti referens, valamint Kodácsy Tamás, az ECEN Teológia munkacsoportjának vezetője képviselte.
Egy otthonunk van, a Föld, ezért arra jó sáfár módjára nagyon kell vigyáznunk – ez volt az üzenete annak a teremtésvédelmi konferenciának, amelyet a fenti címmel rendezett meg június 3–4-én Debrecenben a Magyarországi Református Egyház Ökogyülekezeti Tanácsa, a Református Közéleti és Kulturális Központ, valamint a rendezvénynek otthont adó Megújuló Energiapark.
Kodácsy Tamás a Magyarországi Református Egyház delegáltjaként vett részt a Skót Egyház legutóbbi zsinati ülésén, melyről a részletes beszámolót küldött szerkesztőségünknek.
Éghajlati igazságosság – Egy igazságosabb és fenntarthatóbb holnapért címmel rendezték meg a IV. Ökogyülekezeti Konferenciát november végén. Feiler József klímaszakértő előadásának témája a november 30. és december 11. között zajló párizsi klímacsúcs volt. Az előadó nemcsak felvázolta a környezeti változásokra vonatkozó lehetséges prognózisokat, hanem bepillantást nyújtott egy ilyen nagy horderejű csúcstalálkozó kulisszái mögé is. A rendezvény egyben a református Ökogyülekezeti Mozgalom közgyűlése is volt.
A teremtésvédelem iránt elkötelezett gyülekezetek munkáját díjazták a Teremtés Hete idei nyitó istentiszteletén, mely egyben az Európai Keresztyén Környezetvédelmi Hálózat magyarországi nagygyűlésének megnyitója is volt.
A Teremtés hetének idei témája: mit tud tenni az egyház az ökológiai válságban? Minden környezetvédelmi megfontoláson túl az energia és a klímaváltozás kérdése végső soron spirituális kérdés. Ez teremtésvédelmi ügy.
"Ha nem lennének ilyen provokatív megnyilvánulásai az egyházi kommunikációs csapatnak, mi is kevesebbet gondolkodnánk arról, mi a karácsony, mi a református, mi a keresztyén" – írja Kodácsy Tamás, a Károli Gáspár Református Egyetem egyetemi lelkésze a református karácsonyi kampány kapcsán.
Huszonkét országból – protestáns, ortodox és római katolikus egyházak képviselőiként – kilencvennyolcan érkeztünk a hollandiai Mennorode Konferenciaközpotba, Elspeetbe, hogy 2012. augusztus 29. és szeptember 2. között megtartsuk az Európai Keresztyén Környezetvédelmi Hálózat 9. Közgyűlését. A közgyűlés témája az öko-igazságosság, növekedés és remény volt.
Kézzelfogható eredmények és kötelező érvényű megállapodások nélkül zárult még június közepén a brazíliai Rio de Janeiróban megtartott Rio+20 elnevezésű környezetvédelmi csúcstalálkozó. A szakértők, állam- és kormányfők részvételével zajló ENSZ-konferenciát annak az 1992-es riói tanácskozásnak a huszadik évfordulóján rendezték meg, amelyik a fenntartható fejlődés és a klímaváltozás elleni küzdelem kérdését a világpolitika napirendjére emelte. Az esemény kapcsán Kodácsy Tamás teológussal, az Ökogyülekezeti Tanács egyik tagjával beszélgettünk a körülöttünk zajló folyamatokról.
„Amikor Betlehembe megyünk, egyszerre kell a földön állni és feltekinteni az égre: ezt pedig igazán gyalogolva lehet. Hagyjuk a mesterkélt lépéseket” – Kodácsy Tamás, a KRE egyetemi lelkészének írása.
2011. október 31. nem csak a reformáció napja, hanem a hétmilliárd napja is, ugyanis az ENSZ becslése szerint ezen a napon érte el bolygónk népessége ezt a számot. Kodácsy Tamás, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) egyetemi lelkészének írása.
Hogyan viszonyul a protestáns etika a gazdasághoz és milyen kiút van az eladósodásból? Református szemszögből igyekszik megvilágítani ezeket a kérdéseket Kodácsy Tamás, a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) lelkésze, Czibere Károly, a Magyarországi Református Egyház Szeretetszolgálati Irodájának vezetője és Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára.
Három évvel ezelőtt döntöttek arról a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) tagjai, hogy minden évben megünneplik a Teremtés Hetét szeptember utolsó és október első vasárnapja között. Erről az időszakról beszélgettünk Gáncs Péterrel, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspökével, az Ararát teremtésvédelmi-ökológiai munkacsoport tagjával és Kodácsy Tamás református lelkésszel, az MRE Ökogyülekezet Programja vezetőjével.
Nagy jelentősége van annak, hogy a résztvevők fele harmadik világbeli országból érkezett – véli Kodácsy Tamás a Szegénység, jólét és ökológia Európában című nemzetközi konferenciáról.
Szeptember végéhez közeledve ismét eljött az ideje az ünneplésnek, hiszen a Magyar Katolikus Egyház OLI Teremtésvédelmi munkacsoportja, a Magyarországi Református Egyház teremtésvédelemmel foglalkozó munkatársai, a Magyarországi Evangélikus Egyház Ararát Teremtésvédelmi munkacsoportja és a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) Szociáletikai Bizottsága a szeptember utolsó és október első vasárnapja közé eső időszakot immáron két esztendeje, európai mintára, a teremtés hetének ajánlja.