Különleges, csónak alakú fejfák között ért véget a Középkori templomok útja: meglátogattuk a szatmárcsekei temetőt.
„Ezt a templomot a legtöbben történelme miatt keresik fel, de mindig igyekszem elmondani, hogy van jelene is" – hangsúlyozta Viola néni, a tákosi gyülekezet gondnoka a Középkori templomok útjának utolsó előtti állomásán.
A Szamos partján továbbhaladva, Gyügye kazettás templomában folytatódott a Középkori templomok útja.
Kerékpárral folytattuk a Középkori templomok útját, hogy megnézzük Szamosújlak Europa Nostra-díjas templomát.
Különleges, apró templom és határtalan nyugalom. A Középkori templomok útja ezúttal Szamostatárfalvára vezetett, ahonnan szinte nem is akartunk tovább menni.
A Középkori templomok útjának első napja a csarodai templomban ért véget, ahol különleges freskókkal találkozhattunk.
„Hosszú ideje mesélek már a templomról, mindig ugyanazt mondom el, de sosem ugyanúgy” – fogalmazott Borsó János presbiter a Középkori templomok útjának következő állomásán, Nagyszekeresen.
Egy község, hétszáz év története, különleges freskók és két büszke gyülekezet. A Középkori templomok útja Lónyán folytatódott.
A Középkori Templomok útjának első református állomásaként a „nyír Pannonhalmának” is nevezett tiszaszentmártoni templomot látogattuk meg. Az ott töltött idő alatt megismertük a templom történetét és betekintést nyertünk a gyülekezet mindennapjaiba is.
Az elmúlt években egyre komolyabb figyelem fordult a Felső-Tisza-vidék, a Partium és Kárpátalja középkori egyházi és kulturális örökségei, különösen templomai iránt. Június közepén bejártuk a Középkori templomok útjának egy rövid, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szakaszát, melyen megismerhettük a vidék egyedi templomait.
Lezárult a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 támogatásával, a „Középkori templomok útjának turisztikai attrakciófejlesztése" című projekt, amelynek keretében 11 Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei és 7 partiumi templom műemléki helyreállítása és látogatóbarát fejlesztése valósult meg.