„Volt néhány esztendő, melyben nem látványosan haladt a megújítás, de az akkori kutatások és konferenciák eredménye most érik be" – az őszi zsinati ülésszakon bemutatott és elfogadott előkészítő kiadvány jelentős lépés a régóta tervezett új református gyülekezeti énekeskönyv elkészüléséhez vezető úton. Erről az útról a Liturgiai és Himnológiai Bizottság vezetőivel beszélgettünk.
Hetven évvel ezelőtt született utoljára Magyarországon református énekeskönyv. Megújítása már régóta esedékes, de a „fekete énekeskönyv" átdolgozását csak hét évvel ezelőtt határozta el a zsinat. Napirenden van az énekszövegek és a dallamok megújítása, valamint az énekeskönyv beosztásának kérdése is. Az előkészületekbe a gyülekezeteket is bevonnák. Minderről Bódiss Tamással, az új énekeskönyvet előkészítő Liturgiai és Himnológiai Bizottság titkárával beszélgettünk.
A reformáció emléknapja alkalmából Károli Gáspár-díjjal tüntették ki Felhősné Csiszár Sarolta magyar–történelem szakos középiskolai tanárt, etnográfus-muzeológust, Benczúr László építészt és Bódiss Tamás karnagy-zenepedagógust.
„A református énekeskönyv nem más, mint egy kitágított értelemben vett istentiszteleti könyv"—mondta Hans-Jürg Stefan a svájci protestáns énekeskönyv szerkesztője, A megőrzés és megújítás, egyházzenei konferencia második napján, október 25-én, a Károli Gáspár Református Egyetem hittudományi karának dísztermében.
Ót és újat össze kell hozni, határozta meg Fekete Csaba, a Magyar Református Énekeskönyv bizottságának elnöke az új református énekeskönyv létrehozásához szükséges mottót, a Megőrzés és megújítás konferencia megnyitóján október 24-én. A háromnapos, előadásokkal, nyílt nappal tarkított tudományos összejövetel a Magyarországi Református Egyház Zsinati Székházának dísztermében hangversennyel kezdődött. A rendezvény célja, hogy egyházunk széles közösségében felhívják a figyelmet a készülő énekeskönyvre, bemutatva az eddig kialakult elképzeléseket.
Négy éve zajlik új énekeskönyvünk előkészítő munkája. A Zsinat által életre hívott Énekeskönyv Bizottság október 24–27. között Budapesten rendez konferenciát az új énekeskönyv témakörében Megőrzés és megújítás címmel. A program érdekes színfoltja lesz a mai európai énekeskönyvek bemutatása. Bódiss Tamást, az Énekeskönyv Bizottság előadóját és a konferencia szervezőjét erről is kérdeztük.
A zsinati ciklus végére készülhet el az új Kárpát-medencei református énekeskönyv, amely a rendszerváltás óta sokszínűbbé vált egyházi élet új igényeire is választ adhat majd. A tavasszal megalakult énekeskönyvi bizottság munkájáról Bódiss Tamással, az MRE énekügyi előadójával beszélgettünk.
„Az új énekeskönyv szerkesztésénél mindent elölről kell kezdeni” – vélekedik Fekete Csaba. A Magyarországi Református Egyház Énekeskönyv Bizottságának tiszántúli tagja szerint ha „nem lesznek kántorok és olyan lelkészek, akik tudják, hogy mit jelent az éneklés, akkor hiába szerkesztünk új énekeskönyvet, ettől nem fog megújulni az egyház”. A mai ember egészen más világban él, és ezzel számolni kell – ezt már Bódiss Tamás mondja. A Magyarországi Református Egyház énekügyi előadója szerint bővíteni kell az énekek témáját, hogy választható legyen a textushoz, vagy különböző alkalmakhoz, például az iskolai, vagy intézményi ünnepségekhez, konfirmációhoz, kereszteléshez, egyéb eseményekhez és természetesen az egyházi évhez. Február végén jött létre az Énekeskönyv Bizottság, amely nyolc tagból áll. A testület feladata, hogy megkezdje a leendő új énekeskönyv előkészítésének munkálatait, amelyről Bódiss Tamást és Fekete Csabát kérdeztük.